17 listopada 2016

Historia i cel grupy "Nie chrzczę"

Grupa "Nie chrzczę - droga do świeckiego państwa" powstała na Facebooku 3 października 2016 roku, w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i Czarnego Protestu, i tak jak one była wyrazem sprzeciwu wobec próby narzucenia polskim kobietom prawa opartego na moralności katolickiej, jak gdyby w Polsce nie żyły osoby o poglądach etycznych zupełnie niezależnych od dyktatu religii. 

Grupę założyły trzy kobiety, matki nieochrzczonych dzieci, kulturoznawczynie, animatorki pracujące z młodzieżą, aktywistki i ateistki. Od samego początku "Nie chrzczę" wzbudziło zainteresowanie mediów, jako odpowiedź na zauważalny trend kulturowy i w ciągu kilku tygodni grupa połączyła przedstawicieli ponad 2 tysięcy świeckich rodzin polskich. To, co wyróżnia nas na tle polskich internetowych grup antyreligijnych to wysoki poziom przekazu merytorycznego oraz kultura dyskusji. Jednym z naszych postulatów jest walka z mową nienawiści i ignorancją, która każe agresją reagować na to, co nieznane i niezrozumiałe. 

"Nie chrzczę" zrzesza osoby, którym zależy na realnym wdrażaniu w życie społeczne idei świeckiego państwa polskiego, gwarantowanej przez konstytucję, a niestety niewypełnianej. Grupa stanowi forum służące wymianie uwag, doświadczeń, spostrzeżeń, lektur, informacji, materiałów w powyższych kwestiach, ale także miejsce wsparcia emocjonalnego i merytorycznego członków.


Wspieramy się wzajemnie w kwestiach:

- wystąpienia z Kościoła,
- odpierania presji rodziny i środowiska w związku z sakramentami,
- wychowania świeckiego dzieci i ewentualnych obaw związanych z jego wyborem,
- zasad organizacji zajęć religii i etyki w placówkach oświaty,
- świeckiej szkoły i przestrzeni publicznej wolnej od dominacji religii,
- doboru lektur i materiałów pomocnych w budowaniu postaw racjonalistycznych,
- szerzenia wartości humanistycznych, a szczególnie budowania świadomości społecznej oraz postaw szacunku i tolerancji wobec różnorodności kulturowej i biologicznej ludzi,
- wiedzy, świadomości i krytycznego myślenia. 


Każdy z nas jest początkiem oddolnej zmiany kulturowej, która zaczyna się od jednostkowych decyzji, wyborów i budowania pojedynczych systemów wartości.



Zapraszamy do:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz