17 listopada 2016

Pytania do posłanki Mateusiak-Pieluchy

Wysłałam dziś list pt. "Ważne pytania obywatelki do posłanki RP" do pani Beaty Mateusiak-Pieluchy i zachęcam wszystkich do korespondencji z posłanką (beata.mateusiak-pielucha@sejm.pl), która w potoku słów wynikających z ksenofobii, ignorancji i szowinizmu wyraziła opinię, że: 

Powinniśmy wymagać od ateistów, prawosławnych czy muzułmanów oświadczeń, że znają i zobowiązują się w pełni respektować polską Konstytucję i wartości uznawane w Polsce za ważne. Niespełnianie tych wymogów powinno być jednoznacznym powodem do deportacji. 


Dzień dobry. 

Nazywam się Dorota Mentecka-Janek i zwracam się do Pani w sprawie Pani wypowiedzi, stanowiącej szowinistyczną dyskryminację nie-katolików mieszkających w Polsce.

Jako obywatel i wyborca, proszę Panią, posiadającą mandat zaufania społecznego do stanowienia o polskim prawie i polskiej rzeczywistości, o odpowiedź na poniższe pytania:

1) Czy ma Pani świadomość, że swoim pomysłem dyskryminuje Pani, w sposób niegodny posła RP, polskich obywateli, posiadających pełnię praw obywatelskich, którzy zgodnie z Konstytucją, na którą każe im pani przyrzekać, mają gwarantowaną wolność wyznania?

2) Czy wie Pani, że Konstytucja zabrania pytać obywatela o światopogląd i przynależność wyznaniową, gdyż religia należy do porządku intymnego, a nie publicznego?

3) Czy wie Pani, że Polska jest, zgodnie z Konstytucją, krajem równouprawnienia wszystkich religii, a władza nie może faworyzować żadnej z nich, nawet na mocy tradycji? Zaś wszelkie przejawy związku władzy z jedną religią są niezgodne z Konstytucją?

4) Czy wie Pani, że ateizm nie jest religią, a stanem naturalnym i neutralnym? Religia zaś jest wytworem kulturowym, bardzo zróżnicowanym w skali nie tylko świata, ale i Polski?

5) Czy wie Pani, że islam i prawosławie, są w Polsce religiami tradycyjnymi na mocy podobnej, jak katolicyzm rzymski?

6) Czy wie Pani, że chrześcijaństwo przyszło do Polski dopiero w X wieku i brutalnie zniszczyło zastane wierzenia religijne i kulturę tego kraju?

Zachowuję formę zapytania urzędowego, podając swoje dane adresowe i wymagając tym samym pisemnej odpowiedzi.




2 komentarze:

  1. dzien dobry , czy podanie swojego adresu poprzez maila powoduje obowiązek odpowiedzi? zaraz zabieram sie do napisania listu do posłanki dziekuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Brak danych osobowych i adresu nie zobowiązuje urzędnika do odpowiedzi. Natomiast obawiam się, że nawet podanie danych, którego dokonałam, nie zagwarantuje mi odpowiedzi w tym przypadku :)

      Usuń